آدیداس
چکیده

آدیداس

access_time 18/01/2021 02:01:49 ب.ظ
remove_red_eye 66 بازديد

آدولف داسلر به طور دقیق در ۱۸ آگوست ۱۹۴۹، شرکت «آدیداس» را تاسیس نمود. بسیاری از مردم فکر می کنند که آدیداس مخفف جمله انگلیسی «هر روز درباره ورزش رویاپردازی می کنم» ( All Day I Dream About Sport ) است، اما این نام مشتق شده از اسم و فامیل آدولف داسلر است.

روند فعالیت آدیداس هر روز رو به رشد و پیشرفت بود و شهرت وی نیز بیش از پیش جهانی می شد. این روند ادامه پیدا کرد تا در سال ۱۹۸۷ که هورست داسلر پسر و جانشین آدولف، به طرز مشکوکی از دنیا رفت. از این تاریخ به بعد هر چه که تا به اینجا از آدیداس خوانده اید در جهت معکوس ادامه یافت! برند بزرگ آدیداس بدون یک مدیر شایسته به مرز ورشکستگی رسید. در این دوران یک صنعتگر فرانسوی به نام “برنارد تاپی” با تعهد به حفظ نام آدیداس این برند را به مبلغ ۲۴۴ میلیون یورو خریداری کرد. اوضاع آدیداس تاحدودی رو به بهبود نهاد اما از آنجایی که این پول کلان را تاپی به صورت وام از بانک به دست آورده بود از سال ۱۹۹۲ به بعد دیگر نتوانست بدهی‌های بانکی خود را پرداخت کند و نتیجه آن که شرکت بزرگ آدیداس که ماحصل تلاش های بسیار زیاد آدولف داسلر بود رو به نابودی نهاد و به ناچار به مزایده گذاشته شد.

.

رابرت دریفوسِ فرانسوی شرکت آدیداس را با قیمت ۶۸۴ میلیون دلار خریداری کرد. برخلاف برنارد تاپی، وی یک مدیر شایسته برای آدیداس بود. باید اعتراف کرد که مستحق عنوان نجات دهنده ی نهایی برند آدیداس پس از دوران سیاهش است. او آدیداس را باری دیگر زنده کرد و یکی از مهمترین اقدامات دریفوس خرید شرکت‌هایی همچون ریباک و به کار گرفتن بهترین متخصصان طراحی پوشاک ورزشی بود. این برند خیلی زود خود را در رقابت نزدیک و تنگاتنگی با برند “نایک” یافت که با مدیریت وی پوما دیگر به هیچ عنوان رقیب این برند به شمار نمی رفت و این شرکت آلمانی توانایی رقابت با آدیداس را از دست داده و از قافله عقب ماند. هم اکنون رقابت اصلی در عرصه پوشاک اسپرت و ورزشی تنها بین آدیداس و نایک است.

.

مانی فتحی

لطفا منتظر بمانید . . .